Architektura w stylu Świdermajer w PBP

Data: 29.06.2023 r., godz. 15.01    265
Kolejna grupa uczniów, tym razem ze Szkoły Podstawowej „Sokrates” w Otwocku uczestniczyła w zajęciach dotyczących drewnianej architektury w stylu świdermajer. Celem naszych spotkań jest przedstawienie uczniom historii świdermajerów, a przede wszystkim cech charakterystycznych dla tego stylu.

Kolejna  grupa uczniów, tym razem ze Szkoły Podstawowej „Sokrates” w Otwocku uczestniczyła w zajęciach dotyczących drewnianej architektury  w stylu świdermajer. Celem naszych spotkań jest przedstawienie uczniom historii świdermajerów, a przede wszystkim cech charakterystycznych dla tego stylu.

Spacer zaczęliśmy od  odrestaurowanego Parku Miejskiego, gdzie jest sporo elementów w stylu świdermajer.

Na dłużej zatrzymaliśmy się przy Wystawie znajdującej się przy PMDK  przedstawiającej prace konkursowe Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego

pt. : „Architektura mojego regionu”, następnie udaliśmy się do  „Gurewicza”, najcenniejszego reprezentanta nadświdrzańskiej architektury.

Podczas spaceru wokół odrestaurowanego budynku   przekazaliśmy uczestnikom informacje dotyczące uzdrowiskowej historii Otwocka.

Powstanie miasta Otwock, wiąże się z rozwojem mody na wille, uzdrowiska i letniska. Przed wojną setki budynków w stylu świdermajer wzbogacały krajobraz naszego regionu. Drewniana architektura Otwocka jest unikatowa w skali kraju.

Druga część naszego spotkania to praktyczne warsztaty, które odbyły się w siedzibie Powiatowej Biblioteki Publicznej przy ulicy Pułaskiego 3A.

Uczestnicy spotkania w małych grupach, z dużym zaangażowaniem wykonali barwne prace plastyczne bajkowych domków z elementami  nawiązującymi stylistyką do drewnianej architektury w stylu świdermajer. Wyjątkowo  wnikliwie przyglądali się zdobieniom, elementom charakterystycznym dla stylu świdermajer i to zarówno wcześniej podczas spaceru po mieście, jak i w siedzibie biblioteki na przedstawianych im fotografiach.

Jest szansa ,że jako przyszli architekci zbliżą się do wzorców nadświdrzańskiego stylu.

Na koniec  był też quiz utrwalający i sprawdzający zdobytą wiedzę.

Na zakończenie zajęć z edukacji kulturalnej dzieci otrzymały słodkości, a na pamiątkę naszego spotkania  pocztówki z Otwockimi świdermajerami, oraz okolicznościowe zakładki.

IMG_20230627_100841.jpg (2.97 MB)IMG_20230627_102448.jpg (3.10 MB)IMG_20230627_103051.jpg (3.16 MB)IMG_20230627_104441.jpg (2.31 MB)IMG_20230627_115704.jpg (1.86 MB)IMG_20230627_115843.jpg (2.06 MB)