Jesteś tutaj:

Nowości dla miłośników książek historycznych.

Data: 05.05.2020 r., godz. 10.57    1124
Na naszych czytelników czekają ciekawe - nowe książki historyczne.


Anna Artemjewa, Jelena Raczewa. Niezarekwirowane: historie ludzi, którzy przeżyli to, czego boimy się najbardziej. Warszawa 2019
Bohaterami są ludzie, którzy byli w Gułagu – oczywiście tym stalinowskim. Jedni siedzieli tam na mocy straszliwego artykułu 58(agitacja antysowiecka) pod który można było podciągnąć niemal każdy przejaw ludzkiego życia inni tam pracowali, byli wartownikami, konwojentami lekarzami. Książka ta ukazuje jednak humanizm człowieka, który w tak nieludzkich warunkach znajduje czas na miłość. Dużo jest także o śmierci. Jest wiele bólu światła, krwi, śmiechu, żądzy życia. Warto zapoznać się z tą książka i porównać z „Kołymą”. Już w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Otwocku.

Kołyma. Polacy w sowieckich łagrach: bez komentarza, Warszawa – 2019
Kołyma to miejsce zapełnione sowieckimi łagrami, podlegającymi NKWD utworzone już na początku lat trzydziestych XX wieku. Książka ukazuje prawdziwy obraz piekła lagrów. W większości są to relacje niepublikowane Polaków, którzy przeżyli w łagrach dalekiej północy. Ci co przeżyli opowiadają o życiu łagiernika, pełnym dramatów, których byli bezpośrednimi świadkami. Książka, którą należy koniecznie przeczytać, wstrząsająca, ukazująca prawdę o kraju szczęśliwości socjalistycznej i jej specyficznym „wymiarze sprawiedliwości” którego inaczej jak krwawym terrorem zwać nie można. W zbiorach Powiatowej Biblioteki Publicznej w Otwocku.


Omer Bartow. Anatomia pewnego ludobójstwa: życie i śmierć Buczacza, Wołowiec 2019
Buczacz to niewielkie niegdyś kresowe miasteczko, dzisiaj leżące w granicach Ukrainy. Założycielami byli Polacy, ale wkrótce osiedlili się tu zarówno Żydzi jak i Rusini. Autor dystansu, ale i precyzyjnie stara się odtworzyć codzienne życie mieszkańców na przestrzeni wieków. To wszystko pomimo różnic religijnych i etnicznych. Nie szczędzi sów krytyki ani polskiej polityce wobec mniejszości narodowych, ani ukraińskim nacjonalistom zafascynowanych hitleryzmem, ni unika również ukazywania ciemnych stron Żydów buczackich. Publikacja dostępna w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Otwocku.