ALEKSANDRA PIŁSUDSKA HONOROWYM OBYWATELEM MIASTA OTWOCKA. NIEZWYKŁA KOBIETA NIEPODLEGŁOŚCI /wystawa w PBP w Otwocku/

Data: 04.02.2020 r., godz. 09.29    948
Dzięki uprzejmości Pana Wojciecha Pawlika, dnia 30.01.2020r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Otwocku, zagościła wystawa o Aleksandrze Piłsudskiej pt. „ALEKSANDRA PIŁSUDSKA HONOROWYM OBYWATELEM MIASTA OTWOCKA.”
Prezentowana wystawa poświęcona jest Aleksandrze Piłsudskiej niezwykłej kobiecie Niepodległości. 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się okazją do przypomnienia postaci tej niezwykłej kobiety, która w swoim życiu doświadczyła w sposób szczególny, czym jest niepodległość i suwerenność ojczyzny. Urodziła się bowiem w okresie niewoli narodowej, jej dzieciństwo, młodość i po części dorosłe życie przypadło na okres zaborów i Wielkiej Wojny, w niepodległej Polsce przeżyła tylko dwadzieścia lat.
Po 17 września 1939 roku opuściła Polskę i udała się na przymusowe uchodźstwo do Anglii. Tam przebywała do końca swojego życia. Jej prochy wróciły do kraju w 1992 roku.
Aleksandra Piłsudska będąc wielką społeczniczką związana jest z Otwockiem za sprawą Olina. Stąd też i prezentowana wystawa. Stanowi ona próbę przybliżenia sylwetki tej niezwykłej kobiety niepodległości. Składa się z 16 plansz tematycznych zawierających zdjęcia Aleksandry Piłsudskiej z różnych etapów życia oraz jej najbliższej rodziny: męża, córek, a także wnuczki, wnuka oraz ich rodzin. Duża część materiałów fotograficznych dotyczy też pracy społecznej Aleksandry Piłsudskiej.
Aleksandra Piłsudska otrzymał 19 marca 2019 roku tytuł Honorowego Obywatela Miasta Otwocka, ze względu na wielkie zasługi dla niepodległej Polski oraz związki z naszym miastem.
Na inaugurację wystawy przybyli uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych im. S. Staszica w Otwocka i Zespołu Szkół nr 2 w Otwocku im. M. Skłodowskiej-Curie oraz zaproszeni goście. Wystawę można oglądać do końca lutego w PBP.
Serdecznie zapraszamy!