Szlakiem „Kamieni na szaniec”.

Data: 21.10.2019 r., godz. 16.39    1148
W czwartek, 17 października uczniowie klasy ósmej oraz przedstawicieli szóstej klasy szkoły Podstawowej Nr 3 w Otwocku wraz z ich opiekunami nauczycielkami Panią Agnieszką Suligą oraz Iwoną Zdolińską, uczestniczyli w wyjątkowej wycieczce szlakiem bohaterów powieści Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”.
Organizatorem wycieczki była PBP. Przewodnikiem, który przybliżył miejsca związane z bohaterami „Kamieni na szaniec”, był znany nam pilot wycieczek i przewodnik turystyczny harcmistrz Jerzy Kudlicki.
Trasę wycieczki rozpoczęliśmy od pobliskiego warszawskiego Wawra, gdzie miała miejsce masowa egzekucja na mieszkańcach Warszawy. W nocy z 26 na 27 grudnia 1939 roku Niemcy w odwet za zabicie dwóch podoficerów niemieckich powieszono właściciela lokalu Antoniego Bartoszka oraz rozstrzelono 106 mężczyzn. W miejscu egzekucji, przy ulicy 27 grudnia w Wawrze wystawiony został pomnik ku czci ofiar egzekucji.
Następnym punktem naszej wycieczki był kopiec Powstania Powstania Warszawskiego i okalający go Park Akcji” Burza” na warszawskim Mokotowie. To tutaj 1 sierpnia rozpala się Ognisko Pamięci, ogień ma płonąć 63 dni, tyle ile trwało Powstanie Warszawskie. W uroczystościach biorą udział, przedstawiciele władz, kombatanci oraz pobliscy mieszkańcy .
Podczas naszej wycieczki zwiedziliśmy Muzea takie jak : Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy Alei Szucha, dawną siedzibę Gestapo gdzie przesłuchiwany był Jan Bytnar, pseudonim Rudy.
Odwiedziliśmy też Muzeum Więzienia Pawiak, to tam przetrzymywano Rudego.
Jechaliśmy trasą Więźniarki tj. z Alei Szucha na Pawiak, żeby pokazać Akcję Pod Arsenałem.
Byliśmy również w Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie, gdzie uczęszczali nasi bohaterowie. Mateusz uczeń klasy pierwszej , który oprowadzał nas po szkole przedstawił także prelekcję przebiegu Akcji Pod Arsenałem. Trasa zwiedzania szkoły dotyczyła też dwóch , tzn. cokołów z kotwicami Polski Walczącej namalowanej przez Alka Dawidowskiego.
Na zakończenie odwiedziliśmy miejsce szczególne czyli Wojskowy Cmentarz Powązkowski. Odszukaliśmy miejsca wiecznego spoczynku, Aleksandra Kamińskiego, Zośki, Alka, Rudego, Stefana Broniewskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i wiele innych grobów.
To była wyjątkowo owocna wycieczka. Dodatkowo zobaczyliśmy po trasie wiele miejsc pamięci na które przewodnik zwracał szczególną uwagę np. Pomnik Józefa Piłsudskiego.
Podsumowaniem wycieczki było nagrodzenie najaktywniejszej młodzieży książkami ufundowanymi przez PBP , rozdano między innymi książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec” oraz albumy „Niepodległość” wydane przez PBP.
Bardzo dziękujemy Panu Jerzemu Kudlickiemu za wyjątkową, patriotyczną lekcję historii i zaangażowanie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć do naszej galerii na facebooku.