Jesteś tutaj:

„Patrzeć inaczej, widzieć więcej…”

Data: 27.10.2022 r., godz. 15.30    407
W ramach projektu „Patrzeć inaczej , widzieć więcej …” Powiatowa Biblioteka Publiczna w Otwocku zorganizowała wycieczki dla uczniów szkoły średniej z ZS Nr 2 w Otwocku do Akademii Pedagogiki specjalnej w Warszawie.

W ramach projektu „Patrzeć inaczej , widzieć więcej …” Powiatowa Biblioteka Publiczna w Otwocku zorganizowała wycieczki  dla uczniów szkoły średniej z ZS Nr 2 w Otwocku do Akademii Pedagogiki specjalnej w Warszawie.


Decyzją Sejmu do znanych osób uhonorowanych patronatem nad rokiem 2022 włączona została pedagog Maria Grzegorzewska, znana jako prekursorka pedagogiki specjalnej w Polsce. Rok ten nie został wybrany przypadkowo , ponieważ w 2022 mija dokładnie sto lat od utworzenia Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, założonej jako Państwowy instytut Pedagogiki Specjalnej. Była to jedyna placówka, tego rodzaju w Polsce. Powstała z połączenia Państwowego Seminarium Pedagogiki Specjalnej z Państwowym Instytutem Fonetycznym. Uczelnia miała za zadanie kształcić nauczycieli do pracy z dziećmi „specjalnymi”.


Uczniowie wzięli udział w bardzo ciekawym wykładzie prowadzonym przez profesora dr hab. Jacka Kulbaka, który przybliżył postać wybitnej pedagog i działaczki społecznej, twórczyni pedagogiki specjalnej w Polsce. Profesor nie tylko przedstawił najważniejsze fakty z życia Marii Grzegorzewskiej, ale też opowiedział wiele interesujących anegdot i ciekawostek. Dowiedzieliśmy się, że Maria Grzegorzewska była sympatyczną, odważną, inteligentną kobietą. Uparcie i z determinacją dążyła do celu, chociażby do tego, by założyć Państwowy Instytut Pedagogiki Specjalnej. Maria Grzegorzewska była sanitariuszką podczas powstania, w czasie wojny miała kontakt z Januszem Korczakiem, przyjaźniła się z Józefą Jotejko- współorganizatorka pedagogiki specjalnej. Pasjonowała się sztuką i na paryskim Uniwersytecie obroniła doktorat poświęcony kształtowaniu się poczuciu estetyki u młodych ludzi. Jednak najbardziej rozmiłowana była w tyflopedagogice oraz w pracy z nauczycielami. Po wykładzie profesor dr hab. Jacek Kulbak zaprosił studentów do Muzeum Marii Grzegorzewskiej, które mieści się w budynku Akademii Pedagogiki Specjalnej. Dużym przeżyciem była wizyta w sali, w której próbowano odtworzyć pokój Marii Grzegorzewskiej, z jej meblami, książkami oraz akcesoriami.


Wykład prof. dr hab. Jacka Kulbaka zrobił na studentach ogromne wrażenie i na pewno na długo pozostanie w ich pamięci. Na zakończenie uczestnicząca w wycieczce młodzież oprócz folderów otrzymała zadanie specjalne, a mianowicie napisanie własnej interpretacji motta, którym kierowała się Maria Grzegorzewska, „Nie ma kaleki, jest człowiek”. Najciekawsze przemyślenia zostaną nagrodzone przez Dyrektora PBP.


Na zakończenie uczestnicząca w wycieczce młodzież  oprócz folderów otrzymała zadanie specjalne, a mianowicie napisanie własnej interpretacji motta, którym kierowała się Maria Grzegorzewska,  "Nie ma kaleki jest człowiek". Najciekawsze przemyślenia zostaną nagrodzone przez Dyrektora  PBP.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury-państwowego funduszu celoewgo. Bez tytułu.jpg (13 KB)


 


1.jpg (41 KB)4.jpg (38 KB)5.jpg (27 KB)6.jpg (30 KB)10.jpg (41 KB)9.jpg (30 KB)