Data: 05.09.2022 r., godz. 13.19    364
Powiatowa Biblioteka Publiczna w Otwocku włączyła się w kolejną XI akcję Narodowego Czytania. 3.09.2022 r. miłośnicy polskiej literatury licznie zasiedlili widownię w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku.

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Otwocku włączyła się w kolejną XI  akcję Narodowego Czytania. 3.09.2022 r. miłośnicy polskiej literatury licznie zasiedlili widownię w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku. Rok 2022 został ogłoszony rokiem Romantyzmu dlatego motywem przewodnim wielkiego święta czytelnictwa były Ballady i romanse polskiego wieszcza Adama Mickiewicza.

Spotkanie otworzył list Prezydenta Rzeczypospolitej Polski, który odczytał pracownik Powiatowej Biblioteki Publicznej w Otwocku.

W Roku Romantyzmu Polskiego nie mogło zabraknąć prezentacji omawianej epoki. Okres  romantyzmu przybliżyła naszych gościom pani Jolanta Wilczek, nauczycielka języka polskiego z Zespołu Szkół nr 2 im. Marie Skłodowskiej- Curie w Otwocku.

Przepiękna scenografia przygotowana przez pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy w Otwocku, oddała znakomicie klimat romantyzmu. Nad pracą dekoratorów czuwała Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Otwocku, Pani Agnieszka Wieczorek.                                                                                    Dodatkowym elementen dekoracji były obrazy wyświetlane na prezentacji.

Prezentację utworów zainicjowała najbardziej znana ballada Adama Mickiewicza "Romantyczność". Utwór przedstawili uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 im. Marie Skłodowskiej- Curie w Otwocku pod opieką pani Katarzyny Szwed, nauczycielki języka polskiego. Kolejny utwór "Pani Twardowska" przeczytali pani Grażyna Kilbach (przewodnicząca Rady Powiatu Otwockiego) oraz pan Paweł Zawada (wicestarosta otwocki). Słynną balladę romantyczną,"Świtezianka" zaprezentowali  pani Aneta Bartnicka  (radna Powiatu Otwockiego) oraz pani Grażyna Olszewska (wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Otwockiego).  "Powrót taty" balladę nietypową dla twórczości Adama Mickiewicza ze względu na brak postaci nadprzyrodzonych oraz zdarzeń fantastycznych przedstawili  pani Krystyna Obara- Morawska ( przedstawicielka Klubu Miłośników Poezji w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Otwocku) oraz pani Kinga Błaszczyk (członek Zarządu Powiatu Otwockiego)  "To lubię"  opowieść głęboko moralną, niosącą przesłanie o wartości i sile uczucia zaprezentowali pan Krzysztof Szczegielniak (starosta Otwocki) oraz pani Anna Sugier Szerega (medioznawca, nauczyciel akademicki).  Jako ostatni został zaprezwentowany utwór "Lilije". Do prezentacji ballady zostali zaproszeni pani Regina Morawska-Stec (prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Otwarte Drzwi) pan Artur Dawidziuk (Nadleśniczego Nadleśnictwa Celestynów ) oraz pani Beata Kwaśniak (Przedstawicielka środowiska bibliotekarskiego, nauczycielka z Zespołu Szkół nr 2 im. M. Skłodowskiej – Curie w Otwocku)

Prezentacja utworów została okraszona zachwycającą muzyką. Niezwykle utalentowana,  Alicja Kiełtyka swoją grą na skrzypcach, zapowiadała Ballady i romanse , wproawdzając widzów w odpowiedni nastrój.

Na zakończenie spotkania zostały wręczone podziękowania,  książki "Ballady i romanse" oraz lilie gościom, którzy włączyli się w czytanie utworów oraz w organizację wydarzenia. Po części oficjalnej przybyli widzowie zostali zaproszeni na wystawę prac plastycznych nawiązujących do  wybranych ballad i romansów Adama Mickiewicza. Prace wykonali uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Otwocku specjalnie na akcję Narodowego Czytaniaa następnie na poczęstunek do sali lustrzanej.

Wszystkim widzom dziękujemy bardzo za obecność  i zapraszamy za rok! Zachęcamy do obejrzenia relacji zdjęciowej.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”

Bez tytułu.jpg (13 KB)

1.jpg (57 KB)2.jpg (54 KB)3.jpg (41 KB)4.jpg (54 KB)5.jpg (67 KB)6.jpg (43 KB)

7.jpg (44 KB)8.jpg (54 KB)9.jpg (42 KB)