Jesteś tutaj:

Warsztaty Patroni roku 2022- dla szkół powiatu otwockiego

Data: 27.04.2022 r., godz. 11.56    518
25 kwietnia odbyły się wyjątkowe warsztaty z pisarką i dziennikarką Panią Moniką Sawicką. Cykl warsztatów dotyczył głównie Patronów roku 2022 wybranych przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

25 kwietnia odbyły się wyjątkowe warsztaty z pisarką i dziennikarką Panią Moniką Sawicką.


 Cykl warsztatów dotyczył głównie Patronów roku 2022 wybranych przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.


W pierwszej części spotkania odbył się warsztat –„ MARIA GRZEGORZEWSKA - nauczycielka do zdań specjalnych”, w którym wzięła udział młodzież klasy pierwszej Liceum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Otwocku. Maria Grzegorzewska to jedna z najwybitniejszych polskich pedagogów, twórczyni pedagogiki specjalnej w Polsce. Mottem swojego życia uczyniła stwierdzenie: ,,Nie ma kaleki – jest człowiek”. W tym roku mija 100. rocznica utworzenia Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej, obecnie Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.


Druga grupa i druga część warsztatów to „Prymas Tysiąclecia - Kardynał Stefan Wyszyński- nieustraszony Ojciec Ojczyzny ” spotkanie, w którym uczestniczyła nie przypadkowo właśnie młodzież z Zespołu Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Karczewie. Uczniowie mieli okazję pogłębić swoją wiedzę o Patronie swojej szkoły, który wielokrotnie podkreślał, iż kocha Ojczyznę więcej niż własne serce. Służył Polsce i występował w Jej imieniu. Wybrany przez Sejm Patronem 2022 roku, a w Lublinie rok 2022 ustanowiono Rokiem Stefana Wyszyńskiego podkreślając, że Wolność Narodu była dla Prymasa Tysiąclecia priorytetem działalności kapłańskiej i społecznej.


Trzecie, a zarazem ostatnie spotkanie poświęcone było Józefowi Wybickiemu,  autorowi polskiego hymnu narodowego, wielokrotnemu posłowi na Sejm, jednemu z inicjatorów Konfederacji Barskiej, uczestnikowi prac wdrażających Konstytucję 3 Maja, współorganizatorowi Insurekcji Kościuszkowskiej,


 Była to wspaniała lekcja historii, która wzbogaciła wiedzę historyczną uczestniczącej w niej młodzieży, tym razem ze Szkoły Podstawowej im. Batalionu Zośka w Celestynowie.


Wszystkie warsztaty składały się z prezentacji multimedialnej w część teoretycznej oraz części warsztatowej- część praktyczna.


Dziękujemy Pani Monice za kolejne wspaniałe warsztaty, w których mogła uczestniczyła młodzież naszego powiatu. Wszystkim Opiekunom i wspaniałej młodzieży szkolnej dziękujemy za zaangażowanie podczas zajęć oraz twórczą i przyjazną atmosferę. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć na naszej stronie internetowej.


 


1.jpg (41 KB)2.jpg (40 KB)3.jpg (40 KB)4.jpg (40 KB)5.jpg (36 KB)