Jesteś tutaj:

Spotkanie autorskie z Panem Błażejem Torańskim

Data: 07.03.2022 r., godz. 10.49    566
3 marca 2022 r Powiatowa Biblioteka Publiczna w Otwocku zorganizowała w PMDK poruszające spotkanie autorskie z Panem Błażejem Torańskim w związku z promocją bestsellerowej książki z dziedziny literatury faktu pt. "Mały Oświęcim".
3 marca 2022 r Powiatowa Biblioteka Publiczna w Otwocku zorganizowała w PMDK poruszające spotkanie autorskie z Panem Błażejem Torańskim w związku z promocją bestsellerowej książki z dziedziny literatury faktu pt. "Mały Oświęcim". Współautorką pracy jest Pani Jolanta Sowińska – Gogocz. Spotkanie adresowane było do otwockiego UTW oraz do klas maturalnych z Otwocka i z Karczewa, przybyły następujące szkoły:
 Zespół Szkół Ekonomiczno– Gastronomicznych im. S. Staszica z Otwocka
 Zespół Szkół Nr 2 im. M. Skłodowskiej – Curie z Otwocka
 Zespół Szkół im. Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Karczewa
Wszyscy zaproszeni goście w skupieniu wysłuchali bardzo przejmującej opowieści Pana Błażeja Torańskiego na temat dziecięcego obozu koncentracyjnego w Łodzi przy ulicy Przemysłowej działającego podczas II wojny światowej. Temat ten dotychczas był objęty zasłoną milczenia, a książka Pana Błażeja powoduje wypełnienie białych plam w historii na ten temat. Dziennikarz i historyk posłużył się słabo znanymi dotychczas materiałami IPNu, które jasno wskazują na okrucieństwo stosowane wobec dzieci przez Eugenię Pohl, która dożyła 2003 roku, a skazana za zbrodnie wojenne została dopiero w 1974 roku (ponadto została przedterminowo zwolniona z więzienia).
Zarówno Młodzież jaki i Seniorzy z dużą powagą wysłuchali prelekcji. Później zabrała głos Pani Dyrektor PBP – Anna Bielecka, która powiedziała, że pamiętając o historii mamy wpływ na lepszą teraźniejszość. Następnie odbył się konkurs adresowany do Maturzystów. Z każdej szkoły zgłosiło się dwoje ochotników, w którym Pani Dyrektor zadała pytania z treści prelekcji. Wszyscy udzielili poprawnej odpowiedzi, za co otrzymali na pamiątkę po egzemplarzu książki „Mały Oświęcim”.
Autor przekazał uczestnikom ogromną wiedzę historyczną, a samo spotkanie było kolejnym przedsięwzięciem PBP, które miało na celu popularyzację historii i wyjście ponad szkolną podstawę programową. Dziękujemy wszystkim za przybycie, a Panu Torańskiemu życzymy dalszej owocnej pracy przy wypełnianiu białych plam historii!