„W krainie książek” - promujemy rozwój czytelnictwa wśród najmłodszych

Data: 11.03.2020 r., godz. 12.12    849
9 marca odwiedziła nas wspaniała, najmłodsza grupa dzieci z Przedszkola przy Szkole Podstawowej Nr 12 w Otwocku wraz z Opiekunami. Dla większości dzieci była to pierwsza wizyta w bibliotece. Zaproponowane przez nas zajęcia z promocji czytelnictwa miały także elementy biblioterapeutyczne, mające na celu rozbudzenie u dzieci umiejętności rozpoznawania i wyrażania uczuć oraz radzenia sobie z trudnymi emocjami, t.j. złością , strachem i lękiem.
Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem oglądały książeczki z działu dziecięcego, bardzo spodobał im się nasz niedawno rozbudowany kącik dziecięcy. To miejsce stworzone specjalnie dla dzieci, przeznaczone do kontaktu z książką przez naszych najmłodszych czytelników. Zajęcia miały też na celu wdrażanie przedszkolaków do właściwego dbania o estetyczny wygląd książek, ale przede wszystkim wyrabianie prawidłowych nawyków czytelniczych. Nam zależy na kształtowaniu nawyku sięgania po książkę od najmłodszych lat. Zaprezentowaliśmy dzieciom ciekawe zalecane książeczki z działu dziecięcego, który ze szczególną starannością uzupełniamy. Wszystkim spodobały się bogato ilustrowane niedawno przez nas zakupione nowości wydawnicze. W czasie zajęć maluchy dowiedziały się jak ważny jest szacunek do książek. Atrakcją dla przedszkolaków było odgadywanie zagadek oraz labirynt wśród książek.
Maluchy z zainteresowaniem wysłuchały też czytanej im niezwykłej książki Petera Carnavasa
” O dzieciach, które kochają książki”. Bardzo do gustu przypadła im też zabawa w której losowały karteczki z nazwą emocji, a następnie w formie zabawy określały swoje emocje. Zadaniem było przedstawienie wylosowanej emocji mimiką tak, aby grupa mogła je odgadnąć. Podczas zajęć dzieci wyrażały swoje emocje wybierając karteczki wybranego koloru określającego stan ich uczuć. Przeważały pozytywne emocje t.j. kolory zielony określające spokój oraz żółte określające radość. Opiekunowie natomiast otrzymali propozycję ciekawej lektury z obszaru biblioterapii do pracy z dziećmi.
Dziękujemy za wyjątkową aktywność i zaangażowanie na zajęciach zarówno dzieciom jak i Paniom. Maluchy wyszły z biblioteki radosne, zadowolone i szczęśliwe obdarowane zakładkami. Zapraszamy ponownie !