Narodowe Czytanie w PBP

Data: 09.09.2019 r., godz. 16.12    1294
Podczas tegorocznej 8 już akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania nowele polskie.
Nasze Tegoroczne Narodowe Czytanie odbyło się tym razem pod dachem, w kameralnej atmosferze w siedzibie PBP. Spotkaliśmy się wszyscy w sobotę 7 września 2019 roku, przede wszystkim by promować czytelnictwo, ale także razem odkryć piękno i aktualność następujących nowel polskich :

1. Dym – Maria Konopnicka
2. Dobra Pani – Eliza Orzeszkowa
3. Katarynka – Bolesław Prus
4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

W organizacji wydarzenia pomogły nam nauczycielki z Zespółu Szkół nr 2 im. M. Skłodowskiej - Curie w Otwocku Pani Jolanta Wilczek oraz Pani Katarzyna Szwed.Uroczystość rozpoczęła się po powitaniu wszystkich gości przez Dyrektor Annę Bielicką, piękną grą na skrzypcach „Czterech Pór Roku „ w wykonaniu Mai Kozłowskiej. Wstęp literacki wygłosiła nauczycielka j. polskiego z ZS nr 2, pani Jolanta Wilczek, a jej podopieczni czytali wprowadzenie do każdej lektury, przy tym w ciągu całej uroczystości prezentowali się w pięknych strojach pasujących do realiów epoki 8 nowel polskich. Muzyka była natomiast wstępem do czytania każdej noweli. Ponadto usłyszeliśmy dźwięk katarynki, a także takie utwory jak : „Matko moja ja wiem” Bernarda Ładysza, czy „Bo tutaj jest jak jest ” Pawła Kukiza.

Osoby czytające teksty nowel w dniu 7 września w PBP :

1. Cezary Łukaszewski - Starosta otwocki
2. Grażyna Olszewska - Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu, nauczycielka
3. Zofia Szarszewska - Wiceprezes UTW w Otwocku
4. Beata Kwaśniak - Przedstawicielka środowiska bibliotekarskiego
5.Bożena Żelazowska - Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego
6. Grażyna Kilbach - Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu, nauczycielka
7. Teresa Rytlewska - Prezes Otwockich Sosen
8. Bogumiła Araszkiewicz - Prezes Klubu seniora w Kołbieli
9. Anna Sugier Szerega - Przedstawiciel edukacji i kultury, czytelniczka
10. Krzysztof Kiełczyński - Przedstawieciel Nadleśnictwa Celestynów
11.Anna Mikos - poetka otwocka
12.Mateusz Kabulski - Przedstawiciel młodzieży uczeń ZS nr 2 w Otwocku
13.Joanna Kożan Łazor – czytelniczka PBP, nauczycielka, poetka otwocka
14. Magdalena Daniel - nauczycielka ZS w Karczewie
15. Mateusz Kudlicki - Przewodniczący Rady Powiatu
16. Anna Nyske - Przedstawicielka Policji Powiatowej
17. Piotr Kołodziejczyk - Radny Powiatu Otwockiego

Występ młodzieży został nagrodzony gromkimi brawami, a po nich przyszła kolej na czytanie utworów przez zaproszonych gości.
Czytanie fragmentów tekstów nowel rozpoczął Pan Cezary Łukaszewski - Starosta Powiatu Otwockiego, nowelą „Dym” Marii Konopnickiej.
Na zakończenie zabrzmiała melodia „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”.
Głos podsumowujący naszą uroczystość zabrał Przewodniczący Rady Powiatu Mateusz Kudlicki, który zwrócił uwagę ,że chociaż przez chwilę mogliśmy pooddychać takim świeżym powietrzem, powiewiem patriotyzmu.
Następnie Pani Dyrektor Anna Bielicka podziękowała wszystkim przybyłym gościom. Nie obyło się bez niespodzianek, wszyscy czytający otrzymali okolicznościowy torcik , specjalny wypiek z nadrukiem 8 nowel, czytanych w tej edycji. Młodzież otrzymała książki, ze stemplem okolicznościowym , a nauczycielki Joanna Wilczek i Katarzyna Szwed komplet nowel czytanych na uroczystości.
Nie był to jednak koniec spotkania, ponieważ dyrektor PBP Anna Bielicka zaprosiła wszystkich na wyjątkowy poczęstunek barszcz czerwony i pierogi, a także słodkości.
Przy okazji dziękujemy Sponsorom - Pani Małgorzacie Smolak, t.j Firmie „Soplicówka „ oraz Marcinowi Stanaszkowi.
Dziękujemy wszystkim przybyłym Gościom, szczególnie wspaniałej Młodzieży ze ZS nr 2 im. Marii Skłodowskiej - Curie w Otwocku za chęć udziału w Narodowym Czytaniu i już zapraszamy na kolejne takie spotkanie za rok! Już wiemy, w przyszłym roku czytamy Balladynę Juliusza Słowackiego.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej Galerii.