„Trudne sprawy...” spotkanie autorskie z Anną Onichimowską (relacja)

Data: 29.05.2019 r., godz. 16.45    942
W ramach popularyzacji czytelnictwa zaprosiliśmy 27 marca Panią Annę Onichimowską, pisarkę, której książki cieszą się ogromną popularnością wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.
Organizatorem ciekawego wydarzenia była PBP, spotkanie odbyło się w PMDK w Otwocku ,
a uczestniczyło w nim ponad 160 uczniów z otwockich Szkół Podstawowych wraz z Opiekunami. Licznie przybyłych, zaproszonych gości powitała Dyrektor Biblioteki Anna Bielicka.
Pisarka, na stałe mieszka w Szwecji, dlatego jej przyjazd do nas to wyjątkowa niespodzianka. Znana i lubiana autorka otrzymała wiele prestiżowych nagród w Polsce i zagranicą. Jej dorobek to ponad pięćdziesiąt książek - głównie dla dzieci i młodzieży, wiele scenariuszy, sztuki teatralne, telewizyjne i radiowe. Jest absolwentką polonistki na Uniwersytecie Warszawskim.
Podczas spotkania autorka przybliżyła uczniom między innymi cykl książek : „Hera moja miłość”, „Lot komety”,”Demony na smyczy”. Pisarka porusza w nich trudne sprawy takie jak, narkomania, uzależnienia, kryzysy rodzinne, a także niełatwe dla młodych ludzi życiowe wybory.
Autorka przeczytała wybrane fragmenty ze swojej bogatej twórczości, a następnie chętnie odpowiadała na wszystkie pytania zadawane przez młodych ludzi. Pani Onichimowska zdradziła nam wiele ciekawostek z życia prywatnego, opowiadała o swoim życiu, twórczości oraz wielkim zamiłowaniu do podróży, zachęcając przy tym do sięgnięcia po jej książkę zatytułowaną, „Dziesięć stron świata”. To wyjątkowa zdaniem autorki pozycja adresowana do młodego czytelnika pokazująca jaki jest przeciętny piętnastolatek ? Czy taki sam w Polsce, Stanach, Japonii, Kolumbii czy Danii ? Książka o dziesięciu różnych osobach, o istotach zamieszkujących dziesięć różnych kulturowo państw. Podczas spotkania podkreślała, żeby młodzi ludzie byli tolerancyjni i otwarci na inność.
Potem nastąpiła miła niespodzianka, Pani Dyrektor Anna Bielicka podziękowała Pani Ani Onichimowskiej za niezwykłe spotkanie, wspaniałą przygodę młodych ludzi z książką.
Dziękujemy wszystkim uczniom za aktywność podczas spotkania, a zwłaszcza wyjątkowo trafne pytania kierowane do naszego niecodziennego Gościa.
Na zakończenie była możliwość zakupu książek i otrzymania autografu. To było wyjątkowo udane spotkanie, dodatkowo pisarka pochwaliła się, że jest autorką scenariusza do filmu „Dzień czekolady”, którego premiera odbędzie się już wkrótce.