Raz na ludowo!

Data: 26.09.2014 r., godz. 10.00    951
Wystawa z okazji 200 rocznicy urodzin Oskara Kolberga w PBP
25 września w samo południe nasza wystawa pt. Raz na ludowo! została oficjalnie otwarta.
Przypomnijmy, że trwa Rok Oskara Kolberga - pierwszego polskiego etnografa, folklorysty z zamiłowania i kompozytora oraz jego dzieła, które stanowią do dziś niezwykle cenne źródło informacji o kulturze polskiej wsi XIX - wiecznej.
W naszych zbiorach znajdują się wszystkie tomy dzieł tego etnografa pt. Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce – łącznie jest ich 84. Atrakcją naszej wystawy jest kolekcja porcelanowych lalek w polskich strojach ludowych Wydawnictwa DeAgostini. A w galerii na schodach można obejrzeć skany fotografii na temat skansenów, potraw regionalnych i Zespołu Mlądz, który jest laureatem nagrody im. Oskara Kolberga i w którym śpiewa również nasza dyrektor, Ewa Koc!
Cieszymy się, że na otwarcie wystawy przyszło aż 30 osób, przedstawiciele różnych instytucji działających na terenie naszego miasta, dziennikarze lokalnej prasy, rodziny i przyjaciele PBP. Na początek dyrektor Ewa Koc omówiła pokrótce temat wystawy i zapowiedziała krótki występ swojego zespołu - można powiedzieć, ze wystawa rozpoczęła się śpiewająco.
Później pracownicy PBP, Sylwia Królak i Małgorzata Bonowska krótką prezentacją zachęciły Gości do obejrzenia eksponatów i skanów, a z kolei Ewa Koc zaprosiła wszystkich do Sali Konferencyjnej na wykład o twórczości Oskara Kolberga. Prelekcję urozmaiciły Mlądzowianki mini recitalem pieśni ludowych.
Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.